default_mobilelogo

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie

Stowarzyszenie Nasza Wielkopolska w partnerstwie z IP-Office Sp. z o.o. otrzymało wsparcie finansowane z Unii Europejskiej dzięki któremu realizuje projekt: Akcja integracja FEWP.06.12-IP.01-0104/23

W ramach projektu realizowane będzie następujące wsparcie:

  1. Opracowanie Indywidualnych Planów Integracji i ich monitoring – dzięki Indywidualnym Planom Integracji określone zostaną potrzeby każdego uczestnika projektu. Zostaną one ustalone w oparciu o indywidualną diagnozę przeprowadzane przez doradcę ds. integracji. Diagnoza będzie obejmowała takie elementy jak znajomość j. polskiego, sytuacja na rynku pracy i rodzinna, wykształcenie, posiadane kwalifikacje i kompetencje, które mogą być poddane walidacji zgodnie ze Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji, predyspozycje zawodowe,rodzaj wykonywanej/poszukiwanej pracy, problemy i bariery, różnice kulturowe, płeć, wiek, status migracyjny. Diagnoza przygotowywana jest w oparciu o wywiad oraz test kompetencji językowych.

  2. Wsparcie asystenckie – dzięki któremu uczestnicy projektu otrzymają wsparcie procesu integracji uchodźców, osób w procedurze oraz imigrantów wymagających wsparcia i uzyskanie przez nich samodzielności oraz integracji ze społecznością lokalną.

  3. Kursy grupowe języka polskiego – poziom kursów zależny będzie od potrzeb uczestników. Kurs będzie realizowany w formie stacjonarnej. Programy nauczania będą obejmowały naukę struktur leksykalnych i gramatycznych właściwych danemu poziomowi nauczania oraz uwzględniały będą ćwiczenia następujących sprawności językowych takich jak mówienie,czytanie, słuchanie i pisanie.

  4. Indywidualne wsparcie psychologiczne – obejmować będzie pomoc w walce z traumą, stresem, lękiem, poczuciem bezradności, niepewności, braku bezpieczeństwa, alienacji, innymi negatywnymi emocjami, których doświadczają uczestnicy projektu. Dzięki wsparciu u uczestników zwiększony zostanie poziom motywacji do aktywności zawodowej i społecznej, podnoszenie pewności siebie, rozwijanie samoświadomości własnych zasobów, zmianę negatywnych wzorców w myśleniu oraz modyfikację zachowań, które utrudniają adaptację społeczną i zawodową. Zakres wsparcia będzie dostosowany do potrzeb uczestników.

  5. Doradztwo zawodowe grupowe – obejmować będzie zagadnienia z polskiego rynku pracy (podstawowe przepisy regulujące pracę cudzoziemców,instytucje rynku pracy i ich kompetencje,formy zatrudnienia, prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy), analizy rynku pracy, metod poszukiwania pracy, rodzajów rekrutacji, przygotowanie CV i listu motywacyjnego, trening autoprezentacji (przygotowanie i zachowanie na rozmowie kwalifikacyjnej,skuteczna komunikacja,wygląd, mowa ciała,emisja głosu itp.) Efektem wsparcia będzie nabycie kompetencji potwierdzonych odpowiednim dokumentem.

  6. Indywidualne poradnictwo prawne - obejmuje udzielanie porad prawnych z zakresu praw człowieka, prawa migracyjnego, procedur administracyjnych, prawa lokalowego, pomocy społecznej, prawa rodzinnego i spadkowego, prawa pracy i wsparcia prawnego w kontaktach z pracodawcami, ubezpieczeń społecznych, spraw karnych i innych, w zależności od potrzeb uczestników. Wsparcie będzie udzielane w sprawach wymagających specjalistycznej pomocy, wykraczającej poza zakres kompetencji i wiedzy asystenta ds. integracji. Zakres wsparcia będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb uczestników.

  7. Działania na rzecz integracji kulturowej poprzez organizację wycieczek – zadanie przewiduje się organizację działań na rzecz integracji kulturowej poprzez organizację wycieczek krajoznawczych, w tym do muzeów, obiektów historycznych,obiektów kultury itp., umożliwiających uczestnikom zapoznanie się z historią Polski i Wielkopolski oraz zaznajomienie się z polską i wielkopolską kulturą. Wycieczki będą realizowane na terenie Wielkopolski.

  8. Szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje i/lub kompetencje - wszystkie szkolenia będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem uczestnika oraz zdiagnozowanymi potrzebami właściwego lokalnego/regionalnego rynku pracy (w oparciu o Barometr zawodów, analizy WUP/PUP, analizę ofert pracodawców). Zakres szkoleń zostanie ustalony w Indywidualnym Palnie Integracji. Efektem każdego szkolenia będzie uzyskanie kwalifikacji/nabycie kompetencji potwierdzonych odpowiednim dokumentem.

  9. Pośrednictwo pracy – w ramach zadania przeprowadzona zostanie analiza Indywidualnych Planów Integracji i portfolio uczestnika, wyszukiwanie ofert pracy i staży dla uczestników, promowanie ofert uczestników, skojarzenie uczestnika z potencjalnym pracodawcą, pomoc w dostosowaniu dokumentów aplikacyjnych do potrzeb danego procesu rekrutacyjnego, pomoc w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej, pomoc w zaaranżowaniu spotkania z pracodawcą, wyznaczanie zadań dla uczestnika związanych z samodzielnym poszukiwaniem pracy, monitorowanie aktywności uczestników w procesie poszukiwania pracy, analiza ewentualnych niepowodzeń na rozmowach kwalifikacyjnych.

  10. Staże zawodowe – w ramach staży wsparciem zostaną objęte 4os. Staż dla jednej osoby trwał będzie 3 miesiące. Miejsca realizacji staży będą dobierane adekwatnie do potrzeb uczestników, określonych w Indywidualnym Planie Integracji oraz z uwzględnieniem kryteriów jakości i wiarygodności pracodawcy. Ponadto staże będą realizowane w zawodach, w których uczestnicy odbędą szkolenia w ramach projektu.

  11. Organizacja warsztatów międzykulturowych dla uczestników projektu oraz osób z ich otoczenia - w ramach zadania przewiduje się organizację warsztatów międzykulturowych dla uczestników projektu oraz osób z ich otoczenia (w tym m.in. dzieci, współmałżonkowie, partnerzy, rodzice, rodzeństwo itd.),a także społeczności lokalnych (w tym dzieci i dorośli), umożliwiające wzajemne poznawanie tradycji, zwyczajów, kultury, kuchni, itp.

  12. Działania na rzecz integracji ze społecznością lokalną poprzez organizację wydarzeń sportowo-rekreacyjnych - w ramach zadania przewiduje się organizację działań na rzecz integracji ze społecznością lokalną poprzez organizację wydarzeń sportowo-rekreacyjnych w formie pikników rodzinnych, festynów sąsiedzkich itp.,w trakcie których organizowane będą gry, konkursy, zawody rodzinne, zawody sportowe dla dzieci i dorosłych, w tym dla UP i os. z ich otoczenia (w tym m.in. dzieci, współmałżonkowie, partnerzy ,rodzice itd.),a także społeczności lokalnych (w tym dzieci i dorośli),umożliwiające wspólną zabawę i wzajemne poznanie.

Projekt skierowany jest do 40 pełnoletnich obywateli Ukrainy legalnie przebywających na terenie Polski. Z udziału w projekcie wykluczone są osoby które:

  1. otrzymują jednocześnie wsparcia w innym projekcie z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej EFS+,

  2. posiadają obywatelstwo któregokolwiek z krajów UE lub Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Szwajcarii,

  3. posiadają status osoby objętej sankcjami w związku z wojną w Ukrainie.

 

Celem projektu jest zwiększenie w okresie 01.08.2024-30.09.2025 stopnia integracji 28 obywatelek i 12 obywateli Ukrainy, przebywających legalnie w Polsce, w wieku min. 18 l., zamieszkałych, uczących się, pracujących, a w przypadku os. bezdomnych przebywających na terenie województwa wielkopolskiego., w tym 60% osób bezrobotnych i biernych zawodowo i 40% os. pracujących. Cel realizowany będzie w wymiarze:

  • zawodowym poprzez podniesienie kompetencj/kwalifikacjii zawodowych przez min.36 os., podniesienie kompetencji w zakresie poszukiwania pracy przez min.36os., podniesienie kompetencji w zakresie znajomości języka polskiego przez min. 36 os., nabycie doświadczenia zawodowego przez 4 os., podjęcie/utrzymanie/zmianę zatrudnienia przez min. 32 os.

  • społeczno-kulturowym poprzez poprawę sytuacji społecznej u min.32 os., zwiększenie poziomu uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym u min.36os.

  • prawnym poprzez zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości u min.36 os. w zakresie przysługujących im praw i obowiązków, obowiązujących w Polsce przepisów oraz sposobu organizacji usług publicznych.

W ramach projektu osiągnięte zostaną następujące rezultaty:

  1. Liczba osób, które podjęły kształcenie lub szkolenie po opuszczeniu programu – 8 osób w tym 5 kobiet i 3 mężczyzn

  2. Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu – 36 osób w tym 25 kobiet i 11 mężczyzn

  3. Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu – 24 osób w tym 17 kobiet i 7 mężczyzn

  4. Liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po\ opuszczeniu programu – 32 osób w tym 22 kobiet i 10 mężczyzn

 

WARTOŚC PROJEKTU: 854 833,51

KWOTA DOFINANSOWANIA: 812 091,83

KWOTA DOFIANSOWANIA UE: 598 383,45